پیشرو در کشاورزی – افتخار گلاب زهرا، اعتبار بین المللی و کیفیت مثال زدنی

در سال ۱۳۵۶ بود که نخستین پاجوشها از کاشان وارد منطقه شد و پس از به بار نشستن گلهای محمدی و نصب چند دیگ تقطیر سنـتی فعـالیت شـرکت آغـاز شد. اکـنـون به همـت بنیـانگـزاران و پرسنل دلسـوز، پس از گذشت چهار دهه، گـلاب زهـرا بزرگترین واحد تولید گلاب گیری در کشور می باشد کشت گل محمدی درست زمانی به منطقه وارد شد که کشاورزان به کشت خشخاش روی آورده بودند. بنیانگزاران شرکت به کشاورزان منطقه گل کاری را آموختند و با پرداخت وام های قرض الحسنه و قـول خـرید تمـامی گل های حـاصله، به تشـویـق توسعـه کـشت گل محمدی پرداختند. با احترام به تعهد بانیان خویش، به منظور تأمـین معـیشـت کشـاورزان شـرکت کماکان به تعهــد خـرید تمـام گل‌های عرضه شده کشاورزان پایبند است. توسعه کشت گل محمدی در منطقه لاله زار در ارتقاء درآمد و رفاه کشاورزان زحمت کش تاثیر مهمی داشت و مانع مهاجرت و حاشیه نشینی روستاییان به شهر کرمان شد. نهایتا رونق اقتصادی منطقه به واسطه گلزارها، امروزه باعث مهاجرت معکوس ساکنین از کرمان به لاله زار گردیده است. در سال ۱۳۸۸ بنا به نیت خیر بنیانگزاران، در زمان حیات ایشان نصـف سهـام شـرکت به بنیاد خیـریه فرهنـگی و تربیــتی صنـعـتی واگـذار گـردید و اکنـون درآمد حـاصله برای حمـایت و رشــد ۲۲۰ کودک بی سرپرست و بد سرپرست در کرمان و بم استفاده می‌شود «نخستین واحد کشت و تولید محصول ارگانیک در ایران» این شــرکت با پشتکار و رعــایت دقیـق اصـول کشـت ارگانیــک گلستان های محمّدی و نیز رعایت استانداردهای تولید ارگانیک در فرایند استحصـال گـلاب و روغـن گل سـرخ و نیز بسته بندی در شیشه های مرغوب به عنوان نخستین واحد کشت و صنعت در کشـور نشـان ارگانیــک را از انجمـن خـاک انگـلستــان، یکی معتبرترین نهادهای بین المللی در زمینه ارگانیک، در سال ۱۳۷۸دریافت کرد.

گلاب زهرا
مشاهده محصولات

گلاب زهرا / پیشرو در کشاورزی

کشاورزی ارگانیک (Organic Farming)

«گلاب زهرا» طلايه دار کشاورزی ارگانيك در ایران است و بیش از صدها هکتار گل محمدی در منطقه لاله زار، صاحب آباد و نگار بردسیر را به روش ارگانیک مدیریت می کند. كشاورزي ارگانيك، گونه اي كشاورزي مبتني بر طبيعت و دوستدار محيط زيست است كه در آن از سموم و کودهای شیمیایی به هیچ وجه استفاده نمی شود. «گلاب زهرا» نخستين مجموعه ایرانی دریافت کننده گواهی نامه ارگانیک از انجمن خاک انگلستان است و هر سال پس از بازرسی های سخت و دقیق، موفق و استوار در حفظ و توسعه پایدار کشاورزی ارگانیک ایران بیش از پیش می کوشد.

کشاورزی بیودینامیک (Biodynamic Farming)

«گلاب زهرا» فراتر از مقوله كشاورزي ارگانيك، به کشاورزی بیوداینامیک در مزرعه های نگار و صاحب آباد نیز مشغول است. كشاورزي بیودینامیک در حقيقت مرحله پیشرفته کشاورزی ارگانیک است. حفظ و پایداری محیط زیست، توجه به مسائل اجتماعی و اقتصادی از اصول مهم کشاورزی بیوداینامیک است. نیز همچنان مانند کشاورزی ارگانیک از هیچگونه سم و کود شیمیایی استفاده نمی شود. همچنین در این روش، مزرعه به عنوان یک چرخه حیاط کامل شناخته شده که تمام اجزای آن اعم از حیوانات و گیاهان متصل و مکمل یکدیگرند.

برای اولین بار در ایران زیر نظر کارشناسان آلمانی و با استفاده از دستگاه های کاملا بومی، جهت تقویت ریز ارگانیسم های خاک و بنیه گلها، کمپوست ارگانیک تولید و در مزارع «گلاب زهرا» و کشاورزان گلهای ارگانیک، سالانه مورد استفاده قرار می گیرد.