بنیان گداران – افتخار گلاب زهرا، اعتبار بین المللی و کیفیت مثال زدنی

در سال ۱۳۵۶ بود که نخستین پاجوشها از کاشان وارد منطقه شد و پس از به بار نشستن گلهای محمدی و نصب چند دیگ تقطیر سنـتی فعـالیت شـرکت آغـاز شد. اکـنـون به همـت بنیـانگـزاران و پرسنل دلسـوز، پس از گذشت چهار دهه، گـلاب زهـرا بزرگترین واحد تولید گلاب گیری در کشور می باشد کشت گل محمدی درست زمانی به منطقه وارد شد که کشاورزان به کشت خشخاش روی آورده بودند. بنیانگزاران شرکت به کشاورزان منطقه گل کاری را آموختند و با پرداخت وام های قرض الحسنه و قـول خـرید تمـامی گل های حـاصله، به تشـویـق توسعـه کـشت گل محمدی پرداختند. با احترام به تعهد بانیان خویش، به منظور تأمـین معـیشـت کشـاورزان شـرکت کماکان به تعهــد خـرید تمـام گل‌های عرضه شده کشاورزان پایبند است. توسعه کشت گل محمدی در منطقه لاله زار در ارتقاء درآمد و رفاه کشاورزان زحمت کش تاثیر مهمی داشت و مانع مهاجرت و حاشیه نشینی روستاییان به شهر کرمان شد. نهایتا رونق اقتصادی منطقه به واسطه گلزارها، امروزه باعث مهاجرت معکوس ساکنین از کرمان به لاله زار گردیده است. در سال ۱۳۸۸ بنا به نیت خیر بنیانگزاران، در زمان حیات ایشان نصـف سهـام شـرکت به بنیاد خیـریه فرهنـگی و تربیــتی صنـعـتی واگـذار گـردید و اکنـون درآمد حـاصله برای حمـایت و رشــد ۲۲۰ کودک بی سرپرست و بد سرپرست در کرمان و بم استفاده می‌شود «نخستین واحد کشت و تولید محصول ارگانیک در ایران» این شــرکت با پشتکار و رعــایت دقیـق اصـول کشـت ارگانیــک گلستان های محمّدی و نیز رعایت استانداردهای تولید ارگانیک در فرایند استحصـال گـلاب و روغـن گل سـرخ و نیز بسته بندی در شیشه های مرغوب به عنوان نخستین واحد کشت و صنعت در کشـور نشـان ارگانیــک را از انجمـن خـاک انگـلستــان، یکی معتبرترین نهادهای بین المللی در زمینه ارگانیک، در سال ۱۳۷۸دریافت کرد.

گلاب زهرا
مشاهده محصولات

گلاب زهرا / بنیان گزاران

شهین دخت سرلتی (صنعتی زاده)

شهین دخت سرلتی بیش از نامی که خانواده بر او نهاد، به لقبی که مردم دهستان لاله‌زار کرمان به او عطا کردند، شناخته می شد. «بانوی گل سرخ». فیلمی از مجتبی میرطهماسب که چند سال پس از نبودش در این جهان درباره او ساخته شد.

«بانوی گل سرخ» در فروردین ماه سال ۱۳۱۲ در شهر اصفهان چشم به جهان گشود و تحصیلات خود را در رشته فلسفه و علوم تربیتی دانشگاه تهران به اتمام رساند. او به همراه همسرش همایون صنعتی زاده با بنیان نهادن شرکت «گلاب زهرا» کشت گل محمدی را جایگزین خشخاش و تریاک کرد و سرنوشتی متفاوت برای کشاورزی یک منطقه رقم زد.

اگر میان بانوان ایرانی در حوزه صنعت و کارآفرینی به دنبال موثرترینشان باشیم، بی شک یکی از آنها شهین ‌دخت سرلتی است. شکل گیری و توسعه «گلاب زهرا» طی سه دهه مدیریت مستقیم این بانوی پر تلاش صورت پذیرفت. او زندگی خود را وقف کار و اشتغالزایی کرد و در آخرین سال زندگیش «گلاب زهرا» به عنوان کارآفرین نمونه کشوری معرفی و مورد تقدیر قرار گرفت.

بانوی گل سرخ، ۲۲ بهمن سال ۱۳۸۳ در اثر سانحه تصادف رانندگی دار فانی را وداع گفت.

همایون صنعتی زاده

همایون صنعتی زاده کارآفرین، نویسنده، مترجم و ناشر ایرانی در سال ۱۳۰۴ در تهران به دنیا آمد. او همواره به فکر آبادانی وطنش بود و در طول عمرش چند موسسه فرهنگی و اقتصادی از جمله انتشارات فرانکلین، شرکت چاپ افست، سازمان کتابهای جیبی، کاغذ سازی پارس، کشت مروارید کیش، شهرک خزرشهر، شرکت رطب زهره و در نهایت «گلاب زهرا» را بنیان نهاد.

سالهای میانی دهه پنجاه بود که تمامی فعالیت هایش را کنار گذاشت و همراه همسر به زادگاهش کرمان نقل مکان کرد. در آنجا به علایق همیشگی خود، ایران باستان و کشاورزی مشغول شد و چندین عنوان کتاب علمی، تاریخی، داستان و شعر ترجمه و تألیف کرد.

همایون صنعتی‌زاده پایه‌گذار کشاورزی ارگانیک در ایران بود. هنگامی که به لاله زار رفت، برای جایگزین کردن کشت خشخاش در منطقه و چاره اندیشی برای بحران کم آبی کشور، با دوراندیشی مثال زدنی، کشت ارگانیک گل محمدی و به تبع آن «گلاب زهرا» را به همراه همسرش، شهین دخت سرلتی بنیان نهاد.